Příjmení Pech

Text dotazu

Dobrý den.
prosím vás, neví někdo, jaký má původ příjmení Pech ??
Kde a kdy se vyskytl první Pech v Čechách a kde se tu vzal??
Napište mi vše, co kdo víte.

Mockrát vám děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pech patří mezi poměrně častá příjmení v ČR. Příjmení je odvozeno od osobního jména Petr, které má původ v řeckém apelativu (tj. slovo obecného významu) petros = skála, skálopevný. Jméno Pech je doloženo již v roce 1463 zápisem "Petrus dictus Pech". Mates ve své knize "Jména tajemství zbavená" dále uvádí jako možnou variantu původu německý výraz Pech = smůla; následně by se tak toto pojmenování mohlo kdysi v minulosti vžít i pro smolaře.

Další podobná příjmení jsou např. Pecha, Pechar, Pechatý, Pechek.

 

Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti výskytu příjmení v České republice, doporučujeme Vám stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/. Zde naleznete např. údaje o počtu nositelů příjmení u mužů a žen, zastoupení v krajích/městech či vývoj četnosti v uplynulých letech. 

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.07.2015 14:06

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu