příjmení Pavlišta, osada Helouska

Text dotazu

jak vzniklo přímení Pavlišta a místní název osady Helouska děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pavlišta patří mezi příjmení, která byla odvozena z křestních jmen, konkrétně z Paul(us) - latinské a německé podoby jména Pavel (lat. Paulus = malý). 

V roce 2013 v České republice žilo dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 204  mužů a 223 žen s příjmením Pavlišta/ Pavlištová. Konkrétní počet osob daného příjmení k jednotlivým městům a další statistické informace naleznete na serveru "Naše jména" či "Kde jsme".

Vysvětlení původu místního názvu Helouska bohužel dosud nebylo ve slovnících místních jmen uvedeno. Ústav pro jazyk český AV ČR v současné době pracuje na velmi podrobném slovníku místních názvů v Čechách. Prozatím ovšem byly vydány pouze díly, které vysvětlují původ místních názvů začínajících na A - Buc (http://www.academia.cz/hledat/?q=Slovn%C3%ADk+pom%C3%ADstn%C3%ADch+jmen+v+%C4%8Cech%C3%A1ch&x=0&y=0 )

Se svým dotazem se můžete zkusit obrátit přímo na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

 

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* naše jména: http://www.nasejmena.cz

* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

08.01.2015 15:47

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu