Příjmení: Pancza, Čaník, Zeman, Semela

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vysvětlení původu příjmení.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

kniha Naše příjmení (Moldanová, 2010) uvádí zmíněná příjmení pod následujícími hesly:

Čán, Čáň - ze staročeského osobního jména Čán = očekávaný nebo z osobního jména Čáslav, Častolov; Čánek, Čaněk, Čanecký, Čaněcký (přivl. rodině), Čaník, Čanko, Čančík (též z nářečního slovesa čančit = neslušně mluvit, mluvit mnoho; okrašlovat - srov. hovorové činčat)

Semela - moravské nářeční apelativum (obecné jméno) semelka = špaček (dřevěná hračka); Semelka (apelativum semelka = míč; z latinského rčení při odbíjení: semel, bis, ter = jednou, dvakrát, třikrát)

Panc, Panz - patrně z osobního jména Pankrác, německá přípona -z; též z německého nářečního apelativa (obecné jméno) Panz = žaludek

Zeman - 21. nejčastější české příjmení; 1550 Jan Zeman; apelativum (obecné jméno) zeman = drobný šlechtic s erbem, později svobodný majitel statku zapsaného v zemských deskách; časté příjmení svobodníků

Příjmením Zeman se podrobněji zabývá kniha Jména tajemství zbavená (Mates, 2002):

ZEMAN (= "zeman", vyjímečně "námořník"?) 22. nejrozšířenější příjmení. Nejčastější od Z. (...) Příjmení Zeman patří do kategorie "podle stavu a zaměstnání". Pojem zeman prapůvodně zřejmě znamenal vlastníka země, pozemků; ať už šlo o vyšší nebo nižší šlechtice. Později se zúžil na nižší šlechtu a ještě později se mezi tuto skupinu začali počítat dědiníci (dědinové), svobodníci, svobodní vlastníci půdy, a nakonec i velcí a bohatí statkáři. Tato skupina měla od jisté doby své vlastní pozemkové LIBRI LIBERTINORUM, Knihy svobodníků. Zeman tedy je pevně spjat se zemí, je jejím vlastníkem a má k ní jednoznačný vztah, protože mu kromě obživy poskytuje i ve společnosti pocit pevné půdy pod nohama. Za nepravděpodobné pokládám (ovšem při vědomí, že možné je všechno, a i nepatrná výjimka zase jen potvrzuje pravidlo) odvození příjmení Zeman z německého Seeman (= námořník). Opak - Zeman>Seman - je však z dob, kdy se vzdouvaly germanizační vlny, mnohokrát spolehlivě doložen. (...) Ze starých knih se můžeme poučit, že někdejší zeměnínové, zemanové se nazývali Terrigenae, tj. ze země stvoření, a byl to opozitní pojem k těm nahoře - k Nebešťanům.

Použité zdroje

Mates Vladimír, Jména tajemství zbavená, Praha, Nakladatelství Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4.
Moldanová Dobrava, Naše příjmení, Praha, Agentura Pankrác, 2010. ISBN 978-80-86781-03-8.