příjmení Pakandl

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se dozvědět něco o původu a významu příjmení Pakandl.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pakandl  je složeno ze dvou částí - Pak a přípona. První část Pak pochází ze zkráceného pojmenování staročeského jména Pakoslav, které je vykládáno jako silný (od slova paký); taktéž je možný původ v apelativu (tj. slovo obecného významu) pak= pivovarské náčiní. Přípona je snad -anda a německá zdrobnělina z té podoby.

Pro zajímavost Vám také uvádíme statistiky četnosti výskytu příjmení v ČR dle stránek www.kdejsme.cz. V ČR je evidováno cca 80 mužů a 78 žen s příjmením Pakandl /ová; převážně oblastech Mladé Boleslavi, Mělníka, Prahy a Brandýsa nad Labem.

Použitá literatura:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.