Příjmení Otoupalík

Text dotazu

Dobrý den,

zajímalo by mě, jak vzniklo poměrně časté české příjmení Otoupalík, které i zní velmi česky, ale nejsem si jistá, s čím bych si jej mohla spojit.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Otoupalík/ Otoupalíková vzniklo z příčestí minulého činného slovesa oťoupat = otálet.

Pro zajímavost uvádíme, že v roce 2011 žilo v České republice, dle serveru www.kdejsme.cz, pouze 128 osob s příjmením Otoupalík/ Otoupalíková. Z toho 73 mužů a 55 žen. Nejčastěji pak v Šlapanici, Brně, Ostravě či Mikulově.