příjmení Orawski

Text dotazu

Dobrý den,
mohla bych se zeptat na etymologický původ příjmení Orawská/Orawski? Nebo alespoň,v jaké publikaci bych se k němu mohla dohledat?

Odpověď

Dobrý den,

přestože v publikaci zabývající se původem jmen, je pouze příjmeni Oravský, předpokládáme, že se jedná o totéž příjmení, pouze s jiným přepisem v/w.

Příjmení Oravský pochází z názvu kraje na Slovensku -Orava-,Oravský kraj. Toto slovo má patrně původ ve všeslovanském výrazu orati. Tento výraz souvisí s latinským arare, řeckým aroó orat = převracet půdu.

Pokud byste se chtěla ještě obrátit na odborníky, napište do Jazykové poradny AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.

Zdroj : D.Moldanové  Jména tajemství zbavená. Praha : Agentura Pankrác 2004,

             Stručný etymologický slovnik jazyka českého. Praha : SPN 1978