Příjmení Ondrušek

Text dotazu

Dobry den.
Chtel jsem se zeptat, zda mate informace o tom, jak vzniklo prijmeni
Ondrusek a zda ma nejaky vyznam v tomto prijmeni psani krouzku nad u.
Dekuji.

Odpověď

Dobrá den,

příjmení Ondrušek (i Ondrůšek v nezměněném významu) jsou jedny z mnoha příjmení, které jsou odvozeny od osobního jména Ondřej. Toto jméno je řeckého původu (z čec. Andreas) a znamená "mužný, statný, odvážný".

Osamostatnělou zkráceninou je Ondra.

Statistiky Ministerstvaa ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 269 mužů a 510 žen s příjmením Ondruška/Ondrušková, viz http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx .

Použitá literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání druhé. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miroslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? : původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář : informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl.. Praha : Academia, 2010. 783 s. ISBN 978-80-200-1888-5.