příjmení Nekula

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi, prosím, objasnit význam příjmení Nekula? Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Nekula je jednou z variant příjmení Nekola, která má původ ve slovesu "ne(s)kolit" = nesrazit, nezabít, neutít. Taktéž je zmiňováno apelativum (tj. slovo obecného významu) "nekola" = člověk nepoddajný. Uvádí se, že příjmení Nekula je původem z jihovýchodních a východních Čech a od Místku.

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 188 mužů a 194 žen s příjmením Nekula/Nekulová, viz http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx?q.

Použitá literatura:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání druhé. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.