příjmení Moravec

Text dotazu

Dobrý den,prosím o zjištění původu příjmení Moravec-Moravcová.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Moravec patří do skupiny častých příjmením v ČR, k 4.2.2014 MV ČR eviduje 5 862 mužů a 6 037 žen s příjmením Moravec/Moravcová. Je odvozeno od příjmení Morava, které se vykládá jako "člověk z Moravy". Objevuje se např. v roce 1665, kdy je zmiňován "Jan Frýdecký jinak Moravec", tedy Moravan.

Kniha "Jména tajemství zbavená" dále podrobněji uvádí, že příjmení Moravec patří k příjmení odvozeným na základě původu nositele.  Moravec může být trochu zhrubělým synonymem pro Moravana, ale je to také označení příslušník  českého národa žijícího na pomezí česko-polském (Hlučínsko ...). Podoba Moravec může být i zdrobnělinou  (pomocí přípony -ec) jména člověk, kterému říkali Morava. Mladší nebo menší  z nich mohl být nazván Moravcem. Určitě to rovněž v nejednom případě bylo vhodné jméno pro někoho, kdo se přistěhoval ze vsi s "Moravou" v názvu atd. V Čechách to též mohlo být jméno pro člověka, který měl s někým na Moravě intenzivní styky - obchodní, rodinné atd.

použité zdroje:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. s. 120. ISBN 80-86781-03-8.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. s. 172-173. ISBN 80-86328-10-4.

* http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx