příjmení Míček a Tuček

Text dotazu

Dobrý den,
moc by mě zajímalo původ příjmeních Míček a Tuček, proto vás prosím jestli byste nebyli tak laskavi a nezodpověděli mi můj dotaz.
Předem velice děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dotaz na původ příjmení Tuček jsme již v rámci služby Ptejte se knihovny zodpovídali, odpověď naleznete v archivu na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2012/prijmeni-tuckova/.

Příjmení Míček je zdrobnělina příjmení Míč, které je odvozeno od staročeského osobního jména Míč, jež bylo domácí podobou OJ Mikuláš či Michal.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky četnosti příjmení v České republice dle stánek www.kdejsme.cz. v ČR žije cca  2007 mužů a 2169 žen s příjmením Tuček/-ová; nejvíce v oblastech Prahy, Břeclavi, Hradce Králové, Brna či Náchodu. Příjmení Míček má cca 568 mužů a 823 žen (Míčková), nejvíce v oblastech Ostravy, Frýdku-Místku a Prahy.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.