prijmeni Mičan

Text dotazu

Rad bych vedel k cemu se vztahuje prijmeni Mičan a nebo co vlastne znamena .Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

k zjišťování původu a významu příjmení existuje několik příruček, které využíváme:

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení československých, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Nákladem Jana Kotíka, 1897. jako digitalizovaný dokument http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11393795.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Mladá fronta, 1983.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená. Praha: Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4.

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E.Purkyně, 1998. ISBN 80-7044-212-3.

BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha: Regia, 2003. ISBN 80-86367-35-5.

Vaše příjmení Mičan je doloženo již v roce 1454. Vzniklo ze staročeského osobního jména Míč z domácí podoby osobního jména Mikuláš či Michal; zdrobnělina Míček,...Miča, Mičák,...Mičan,...Mičánek...

Čerpáno z MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

Se svým dotazem se můžete obrátit i na Jazykovou poradnu Ústavu pro český jazyk AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Podle statistiky na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx?q=Y2hudW09Mg%3d%3d je příjmení Mičan na 3860. místě, četnost 218.