příjmení Melmuk

Text dotazu

Zajímá mě původ příjmení Melmuk. Zda je převzato ze zahraničí (30. letá válka, Napoleonské války obojí v Čechách) nebo je české podle vlastností nebo povolání prvního nositele. Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Melmuk  bylo dle knihy "Naše příjmení" odvozeno od mletí mouky. Z uvedeného vyplývá, že se pravděpodobně jedná o ryze české příjmení. Pro podrobnější informace o historii Vašeho rodu Vám ovšem doporučujeme provést genealogický průzkum přímo v linii Vašeho rodu Melmuků.

Dle statistiky četnosti příjmení z roku 2016 se jedná o poměrně vzácné příjmení. V daném roce v ČR žilo pouze 11 mužů a 65 žen s příjmením Melmuk/Melmuková (žen je zde uvedeno o poznání více, neboť jejich počet je společný s příjmením Melmuka).

Použité zdroje

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* https://www.nasejmena.cz