příjmení Medal a Minarčík

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych zjistila původ příjmení Medal a Minarčík(od mých předků z Valašska),děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Medal/- ová mohlo vzniknout ze staročeského osobního jména Medl či místního jména Medlice.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2013 v České republice 66 mužů s příjmením Medal (s věkovým průměrem 40 let) a 72 žen s příjmením Medalová (s věkovým průměrem 46 let). Tito žili na konci roku 2013 nejčastěji v Praze či v Mariánských Lázních. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

A příjmení Minarčík/-ová vzniklo pravděpodobně z nářečí, kde ve slově mlynář se tvrdé l vyslovovalo jako "u" a tak splynulo s m. Tak vzniklo jméno Minár a dalším zdrobňováním a odvozováním vznikla příjmení jako Minařík, Manárovský, Minaříček atd. a pravděpodobně i příjmení Minarčík. To sice v níže uvedené knize není přimo vypsané, ale domníváme se, že by mohlo mít s velkou pravděpodobností stejný základ.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2013 v České republice 358 mužů s příjmením Minarčík (s věkovým průměrem 40 let) a 355 žen s příjmením Minarčíková (s věkovým průměrem 42 let). Tito žili na konci roku 2013 nejčastěji ve Vsetíně či v Rožnově pod Radhoštěm.

 

Zdroje:

* www.nasejmena.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.) 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.11.2014 10:42

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu