příjmení Mauler

Text dotazu

Zajímá mě původ příjmení Mauler.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Mauler je uvedeno v knize "Německá příjmení u Čechů". Příjmení vzniklo pravděpodobně odvozením z německého slova Maul (středohornoněmeckého - mûl, mûle)= huba. Jednalo se o přezdívku pro člověka, který odmlouvá.

V roce 2012 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru „Naše jména“  100 mužů a 103 žen s příjmením Mauler/Maulerová. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz .

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* www.nasejmena.cz