příjmení Margold

Text dotazu

Dobrý den vážení.
Velmi by mě zajímal význam příjmení Margold - Margoldová ( moje příjmení za
svobodna) a význam příjmení Čada - Čadová ( moje současné příjmení). Odkud
tato příjmení pocházejí a jak vznikla?
Velice děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Margold bohužel není uvedeno v knihách o původu příjmení, které máme k dispozici. S dotazem se můžete obrátit na Jazykovu poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, kde Vám odborníci jistě poskytnou odpověď. Kontakt na poradnu naleznete na adrese http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/ .

Příjmení Čada vzniklo ze staročeského slova "čad". které označuje hocha, jinocha ; slovo "čada, čáda" poté bylo označení pro dívku. Někdy se také můžeme setkat s významem čad= čoud, poté přeneseně= snědý člověk.

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 1059 mužů a 1124 žen s příjmením Čada/Čadová. Statistiky naleznete na stránkách portálu Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/.

Použitá literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 228 s. ISBN 80-86781-03-8

* MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená: Malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4

* MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená: Malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9

* MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená aneb příjmení pod mikroskopem. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBn 80-86328-58-9)

* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. Praha: Jan Kotík, 1897. 288 s.  Kniha je dostupná v rámci digitální knihovny Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11393795).