Příjmení Mandák

Text dotazu

Dobrý den,chtěla bych se zeptat odkud pochází moje příjmení.Jestli vám to pomůže,jmenuji se Tereza Mandáková.

Odpověď

Vaše příjmení Mandák/-ová se v této podobě v dostupné literatuře nevyskytuje. Nejblíže tomuto příjmení je příjmení Manďák. Lze předpokládat, že vaše příjmení z něj vzniklo.

Podle knihy Naše příjmení (Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.), může být původ vašeho příjmení Mandák/-ová z hebrejského osobního jména Magdalena podobně jako další příjmení Manda. Vedle toho je ovšem na Moravě a na Slovensku také slovo manďák, manďál s významem ‚levák‘ (obměna ital. manco=levý), které by někde také mohlo vězeti v příjm. Manďák.

Pokud hledáte přesnější informace, zkuste se obrátit na Ústav pro jazyk český akademie věd ČR. Poradnu naleznete na adrese:

http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna