příjmení Mádr

Text dotazu

Dobrý den. Ráda bych se dozvěděla něco původu a významu příjmení Mádr.děkuji

Odpověď

Dobrý den,

přímení Mádr je odvozeno ze středohornoněmeckého (od 12. do 16. století) apelativa (tj. slovo obecného významu) "mader" = žnec (kdo žne obilí nebo trávu). Takto byla také odvozena příjmení Madar (podle německé výslovnosti) nebo Mader.

Pro zajímavost Vám také uvádíme statistiky výskytu příjmení v ČR podle stránek www.kdejsme.cz. Podle nich žije v ČR 530 mužů a 545 žen s příjmením Mádr/Mádrová; nejvíce v oblasti Olomouce, Přerova, Prahy či Plzně.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.