Příjmení Machalíčková

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych poprosit o význam příjmení Machalíčková? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Machalíček, Machalíčková pochází ze zdrobněliny příjmení Máchal, které má původ v příčinném slovese máchat.
Máchat = mávat, sem tam pohybovat = máchat prádlo ve vodě, máchaný = mokrý, zamočený mít nevymáchaná ústa , hubu(lidově, hovorově) = neomaleně, hrubě mluvit Další tvary příjmení toho původu jsou Machal, Machala, Machálek, Machalický, Machalíček, Machalínek, Machálka, Machalouš.

zdroj :

D. Moldanová : Naše příjmení, Praha : Agentura Pakrác 2004
Fr.Trávníček : Slovník jazyka českého, Praha : Slovanské nakladatelství 1950