příjmení Lopour

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych něco zjistit o původu příjmení Lopour, v knížkách o příjmeních jsem nic nenašla. Domnívám se ale, že může pocházet z německého Lopauer. Vyskytuje se ve východních Čechách a oblasti Vysočiny.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Lopour/ Lopourová má s největší pravděpodobností stejný základ jako Lopaur, které vzniklo z něm. složeniny Lohbauer tedy sedlák z lesa.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, žilo v roce 2011 v České republice 215 osob s tímto příjmením. Z toho 107 mužů a 108 žen. Nejčastěji pak v Poličce, Praze, Žďáru nad Sázavou či Rakovníku.

Zdroje:

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)