příjmení Lisák

Text dotazu

Dobrý den. Zajímal by mne vývoj, význam a původ příjmení LISÁK. Bohužel zatím neznám příslušnost příjmení k určitým oblastem.
Případně prosím o doporučení literatury či institutu, který se tímto zabývá.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Lisák - z  nářečního označení lišky - lis; z A (apelativum - slovo obecného významu) lis = přístroj k lisování; Lisa (též z přídavného jména lysý; z A lysa = lysina); Lísa (deska z latí nebo proutí na sušení ovoce apod.), Lisák, Lisec, Lisoň, Lisý ( viz i Lysý )

Lysý - z příd. jména lysý = holý, plešatý; Lysa, Lysáček, Lysák (též z místního jména Lysá), Lysoň, Lysoněk; někdy též psáno Lisý viz Lis

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

Podle statistiky ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx  je příjmení Lisák na 7643. místě, četnost 27, Lisáková na 7644. místě, četnost 30.