Příjmení Liberský a Němec

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vědět, jak vzniklo nebo odkud pochází příjmení - Liberský a Němec.
Děkuji moc

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Němec patří mezi velmi často se vyskytující příjmení u nás, jeho výskyt je doložen již ve 14. století, konkrétně v roce 1381. Přistěhovalce z německých zemí označovali místní osobním jménem nebo zaměstnáním s přívlastkem Němec, např. Matěj Němec, kovář Němec apod. Staročeské apelativum (tj. slovo s obecným významem) němec znamená "němý".

Příjmení Liberský je odvozeno u místního jména Liberk u Rychnova nad Kněžnou, příp. obecně z místního jména Liberk. Uváděna je také spojitost se starší českou podobou MJ Liberec. Obdobně byla odvozena příjmení Libera či Liberda.

Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti výskytu příjmení v České republice, zastoupení v jednotlivých krajích nebo porovnání počtu výskytu u mužů a žen, doporučujeme Vám stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.