Příjmení Lapeš

Text dotazu

Dobrý den,chtěl bych se zeptat na původ a význam příjmení Lapeš. Dekuji

Odpověď

Dobrý den,
Původ Vašeho příjmení se nám nepodařilo vypátrat, nicméně patří do skupiny příjmení, kde je uvedeno i příjmení  Lapáček, které bylo známo již ve 14. Století, konkrétně v roce 1399.

Význam příjmení Lapeš. Jak jsme již uvedli toto příjmení patří do celé skupiny, jejíž význam přikládáme.

Lapač - ze sl. lapat = chytat; A lapač = kůl ve vodě k přivazování vorů; pochop; lupič; Lapáček (1399), Lapačka, Lapčák, Lapčík, Lapec, Lapeš, Lapiš, Lapka (= druh kleští; lupič)

K četnosti Vašeho příjmení:
Příjmení Lapeš má 147 lidí, je na 11540. místě a věkový průměr je 42 let.

Použité zdroje

http://www.nasejmena.cz/[…]/cetnost.php?typ=prijmeni&id=173650