Příjmení Kyryán

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak vzniklo a
 odkud pochází příjmení Kyryán, či Kyrián, Kyrian, Kyryan.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v naší knihovně jsme nalezli informace k vašemu dotazu v několika zdrojích. V publikaci Naše příjmení od Dobravy Moldanové se na straně 101 uvádí, že jméno Kyrián (Kyrian) pochází snad z osobního jména Kilian. Na straně 89 je pak u tohoto jména uvedeno, že se jedná o osobní jmého keltského původu a znamená buď mnich či malý bojovník.  Osobním jménem je míněno jméno rodné a křestní. V publikaci J. Beneše O našich příjmeních je na straně 51 příjmení  Kyryán (Kilian, Kylián, Kyrian, Kirian) zařazeno do skupiny příjmení pocházejících z křestních jmen, a to z novozákonních a světeckých. Četnost a výskyt různých variant tohoto příjmení můžete nalézt na stránkách www.nasejmena.cz nebo www.kdejsme.cz a www.prijmeni.cz.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání páté (čtvrté v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2019. 229 stran. ISBN 978-80-86781-40-2.
BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. 355, [1] s. Studie a prameny, Sv. 14.