Příjmení Kyryán

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak vzniklo a
 odkud pochází příjmení Kyryán, či Kyrián, Kyrian, Kyryan.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v naší knihovně jsme nalezli informace k vašemu dotazu v několika zdrojích. V publikaci Naše příjmení od Dobravy Moldanové se na straně 101 uvádí, že jméno Kyrián (Kyrian) pochází snad z osobního jména Kilian. Na straně 89 je pak u tohoto jména uvedeno, že se jedná o osobní jmého keltského původu a znamená buď mnich či malý bojovník.  Osobním jménem je míněno jméno rodné a křestní. V publikaci J. Beneše O našich příjmeních je na straně 51 příjmení  Kyryán (Kilian, Kylián, Kyrian, Kirian) zařazeno do skupiny příjmení pocházejících z křestních jmen, a to z novozákonních a světeckých. Četnost a výskyt různých variant tohoto příjmení můžete nalézt na stránkách www.nasejmena.cz nebo www.kdejsme.cz a www.prijmeni.cz. 

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání páté (čtvrté v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2019. 229 stran. ISBN 978-80-86781-40-2.
BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. 355, [1] s. Studie a prameny, Sv. 14.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

České Budějovice

Knihovna

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích

Datum zadání dotazu

23.09.2021 23:26

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu