příjmení Kupka

Text dotazu

Jaký původ má příjmení Kupka? Může souviset i s "kupováním"? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

existuje několik výkladů původu tohoto příjmení. Kupka může být prostě zdrobnělinou podstatného jména kupa (tedy hromada).

Ve starší slovenštině však slovo kupa označovalo také nádobu - je to přejato z latinského cûpa.

Příjmení Kupka může také pocházet z fonetického přepisu příjmení Kubka, které je podobně jako Kuba nebo Kouba odvozeno od křestního jména Jakub. U jednotlivých rodin (celkem má toto příjmení v ČR 1923 lidí) se tedy může vysvětlení původu příjmení Kupka lišit.

Děkujeme za dotaz

Zdroj:

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=1750