Příjmení Kulla

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych prosím znala původ svého příjmení. V mužském rodu Kulla. Zajímalo by mě, jestli tohle příjmení nepochází ze Švédska, narazila jsem na něj při čtení trilogie Milénium od Stiega Larssona. Odkaz, že s tímto dotazem se mohu obrátit na Národní knihovnu jsem našla na internetu, tak snad se obracím správně. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
většina příjmení na našem území má český nebo německý původ. Občas se ovšem vyskytují i příjmení cizího původu (např. francouzská, italská, ruská, ukrajinská, polská aj.) - jedná se především o potomky panských služebníků, kolonistů, obchodníků apod. Příjmení, které uvádíte, se vyskytuje v různých variantách a obměnách v germánském, středoevropském a skandinávském prostředí. Pravděpodobně vzniklo odvozením z osobního jména Konrád (ze staroněmeckého Kuonrad = "smělý rádce").
V českém prostředí byla příjmení Kula, Kule (apod.) odvozena ze slova kula = koule (nářečně) či z přídavného jména kulatý. 

Dle soupisu švédských příjmení (viz
http://www.gaminggeeks.org/Resources/KateMonk/Europe-Scandinavia/Sweden/Surn
ames.htm) se na tomto území vyskytuje spíše příjmení Kulle.

V lednu 2010 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde jsme" 85 mužů a 82 žen s příjmením Kulla/Kullová. K místům s největším výskytem tohoto příjmení patří Třinec a Karviná.

Použité zdroje:
* http://genealogy.familyeducation.com/surname-origin/kulla
* http://www.surnamedb.com/Surname/Kull
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx
* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.12.2012 11:03

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu