příjmení Krul/Krulová

Text dotazu

Dobrý den,
dostala jsem na Vás kontakt, ohledně významu příjmení. Bylo by možné zjistit původ příjmení: Krul/Krulová?
Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Krul/-ová vzniklo ze středohornoněmeckého krul = kadeř; též ve slezském nářečí.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2013 v České republice 132 mužů s příjmením Krul (s věkovým průměrem 43 let) a 273 žen s příjmením Krulová (s věkovým průměrem 44 let). Tito žili na konci roku 2013 nejčastěji v Sokolově, Praze a Bílovci. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz čiwww.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Zdroje:

www.nasejmena.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)