příjmení Křížová

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký původ má příjmení Křížová, děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kříž, Křížová je odvozeno od staročeského osobního jména Kříž, ze stejného základu vznikly např. příjmení Křížek, Křižík či Kříka.

Pokud by Vás zajímaly statistiky výskytu příjmení v ČR, můžete využít stránky http://www.kdejsme.cz/. Zde je uvedeno, že v ČR žije cca 7 165 mužů a 7 501 žen s příjmením Kříž/-ová; nejvíce v oblastech Praha, Brno, České Budějovice či Ústí nad Labem.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.