Příjmení Křížka a Škorník

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mně odkud pochází a vše o příjmení Křížka, které je z okolí Uherského Hradiště, a také příjmení Škorník které je ze Slovenska a zajímají mně kořeny příjmení. Hlavně mi jde o příjmení Škorník. Budu ráda když mi napíšete jakékoliv informace. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

přímení Křížka/-ová vzniklo ze staročeského osobního jména Kříž.

Podle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo v roce 2012 v České republice 232 mužů s příjmením Křížka (s věkovým průměrem 39 let). Nejčastěji pak tito žili na konci roku 2012 v Kyjově, Uherském Hradišti či Zlíně.

A příjmení Škorník/-ová vzniklo ze staročeského apelativa (= slovo obecného významu) škorně = bota.

Podle statistik žilo v roce 2012 v České republice 25 mužů s příjmením Škorník (s věkovým průměrem 45 let) a 22 žen s příjmením Škorníková (s věkovým průměrem 47 let). Nejčastěji tito žili v Ostravě, Třinci, či Šternberku.
Pokud by Vás zajímali i další statistické údaje, můžete je najít na zmíněných stránkách www.nasejmena.cz.

Zdroje:

* http://www.nasejmena.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)