Příjmení Kriebel

Text dotazu

Dobrý Den. Chtěl bych se zeptat na původ a význam příjmení KRIEBEL.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Kriebel jsme bohužel nenašli v žádné knize o původu příjmení, které máme k dispozici (viz seznam v závěru odpovědi). Doporučujeme Vám obrátit se s dotazem na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (www.ujc.cas.cz), kde by Vám odborníci na český jazyk měli dotaz zodpovědět.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky výskytu příjmení v ČR dle stránek www.kdejsme.cz. V České republice žije cca 42 mužů a 12 žen s příjmením Kriebel/Kribelová (variantu Krieblová má 32 žen). Nejvíce v oblastech Hlučína, Ostravy, Opavy, Prahy, Bohumína či Kravař.

Použitá literatura:
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.
* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.