příjmení Krátký/ á

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě původ příjmení "Krátká". Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Krátký/-á pochází z téhož přídavného jména "krátký". Toto přídavné jméno je všeslovanského původu od základu kort-. V podstatě znamená useknutý (např. kratochvíle= krátí se jí chvíle; kratiknot= čím se krátil ohořelý knot).

Dle serveru www.kdejsme.cz žije v České republice 3 065 mužů a 3 163 žen s tímto příjmením; nejvíce v oblastech Prahy, Prostějova, Brna či Třebíče.

Použitá literatura:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* HOLUB, Josef a LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha:
SPN, 1992. 483 s. Odborné slovníky. ISBN 80-04-23715-0.