příjmení Krajňák a Kolitsch

Text dotazu

Prosím o výklad významu příjemní Krajňák a Kolitsch. Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Krajňák je odvozeno z apelativa (tj. slovo obecného významu) "krajina", v tomto případě konkrétně ve smyslu "kdo bydlí na kraji obce, ulice".

Příjmení Kolitsch se nám v tomto tvaru bohužel nepodařilo dohlédat, uvádíme Vám alespoň počeštěnou verzi v podobě Količ a Koliš. Koliš je odvozeno z osobního jména Mikoláš, které má původ v řeckém jménu Nikolaos = vítězný miezi lidem. Příjmení Količ je nejspíše odvozeno od tvaru "koliti" ve smyslu "kláti, klátit". 

Pokud byste potřebovala přesný význam a původ příjmení Kolitsch, obraťte se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, kterou naleznete na adrese http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Zajímavé statistiky o četnosti příjmení v ČR poté naleznete na stránkách http://www.kdejsme.cz/ ahttp://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php.

Použitá literatura:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.11.2014 18:07

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu