příjmení Krajíček

Text dotazu

Prosil bych o vysvětlení významu jména Krajíček.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Krajíček/ Krajíčková vzniklo z apelativa (= slovo obecného významu) krajíc, tedy ukrojený kousek chleba.

Pro zajímavost ještě uvádíme, že v roce 2010, dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, žilo v České republice 1639 osob s příjmením Krajíček/ Krajíčková. Z toho 809 mužů a 830 žen. A v roce 2011 zde žilo 1653 osob s tímto příjmením. Z toho 812 mužů a 841 žen. Nejčastěji pak v Praze, Brně, Světlé nad Sázavou či Havlíčkově Brodě a dalších.

Zdroje:

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)