příjmení KOZMON

Text dotazu

Dobrý den,
při sestavování rodokmenu našeho rodu se dostávám až do roku 1792 (!), kde
se vyskytuje moje příjmení "KOZMON". K tomuto příjmení se ještě někdy váže
přívlastek: "TRULULKAR" (???) Prosím, mohli by jste mi pomoci při určení
původu a významu tohoto příjmení ?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kozmon je jednou z variant příjmení odvozených od osobního jména Kosmas či přídavného jména "kosmatý" (mezi další patří např. Kozman, Kozmík, Kozmín, Kozmánek). Osobní jméno Kosmas je pravděpodobně řeckého původu (z řec. kosmos) a vykládá se jako "svět, řád, věčnost", popř. také "ozdoba, pochvala". Přídavné jméno "kosmatý" znamená chlupatý, vlasatý; staročeské slovo "koso" znamená "šikmo".

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 23 mužů a 15 žen s příjmením Kozmon/Kozmonová, viz http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx .

Použitá literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání druhé. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miroslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? : původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář : informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl.. Praha : Academia, 2010. 783 s. ISBN 978-80-200-1888-5.

Význam slova "trululkar" jsme nikde nenalezli, v žádné jazykové příručce (etymologické slovníky, slovníky jazyka českého, slovníky staré češtiny, vokebulář webový (http://vokabular.ujc.cas.cz/ ). S dotazem na význam tohoto slova se můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna ).