příjmení Kozák

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych znala historii, jak vzniklo, z
čeho se odvodilo a jaký má význam příjmení: Kozák, Kozak.
Děkuji moc. Těším se na odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kozák/ Kozáková může mít, dle příruček "Naše příjmení" od Moldanové, D. a "Jména tajemství zbavená : Malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení" od Matese, V., několik původů vzniku. Naši předkové jej mohli získat buď podle svého původu. Tzn. např. po přestěhování z Kozákova do jiné lokality či podle svého bydliště, tzn., že pocházeli z domu "Od kozy". Či také podle druhu hřibu (kozák), pokud tento hřib neustále vychvalovali, či ho přinášeli z lesa i tehdy, kdy se ostatní sousedé vraceli s prázdnou. Také mohl někdo získat příjmení Kozák na základě toho, že se se svým pánem dostal do Ruska, kde poznal kozáky a viděl jak tančí tanec kozák či kozáček a neustále o tomto tanci vyprávěl, či ho dokonce také tančil.

Avšak nejčastější způsob jakým se dostalo příjmení Kozák svým nositelům, byl takový, že toto příjmení získali podle stavu a zaměstnání, tzn. podle toho, že dělali pasáky koz. Pasáci koz patřili mezi pastevci na nejnižší stupeň, kromě husopasek.

V poněmčené podobě toto příjmení zní Kotsack = břicháč.

Omlouváme se, ale příjmení Kozak/ Kozaková se nám bohužel vyhledat v nám dostupných zdrojích nepodařilo.

Pro zajímavost uvádíme, že podle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, žilo ke dni 31. 1. 2010 v České republice 7435 osob s příjmením Kozák/ Kozáková.

Z toho 3638 mužů a 3797 žen. Nejčastěji pak v Praze, Brně, Šumperku či Plzni. Ale jen 214 osob s příjmením Kozak/ Kozaková. Z toho 190 mužů a 24 žen. Nejčastěji pak v Praze, Brandýse nad Labem, či v Mladé Boleslavi.

Pravděpodobně tento nižší výskyt příjmení Kozak/ Kozaková zapříčinil, že nebylo toto příjmení zahrnuto do českých příruček, které se zabývají původem příjmení.

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* Kde jsme: www.kdejsme.cz

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

Projité zdroje:

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1. vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : Tax az kort, 2002. ISBN 80-238-8173-6.

* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze :

Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)