Příjmení Kovář a Hanáček

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych zjistit, odkud vlastně pochází moje jméno - Kovářová a jméno mojí babičky- Hanáčková. Mohli by jste mi s tím pomoci? Předem děkuji za Váš e-mail.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení  Kovář patří mezi příjmení, která byla odvozena z názvu zaměstnaní, konkrétně od povolání kováře. Jedná se o poměrně hojně používané příjmení, které patří mezi sto nejčastějších příjmení u nás.

Druhé Vámi uvedené příjmení Hanáček vzniklo jako označení člověka z Hané.

 V roce 2014 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 7021 mužů a 7163  žen s příjmením Kovář/Kovářová a 796 mužů a 891  žen s příjmením Hanáček/Hanáčková.  Podrobnější informace o výskytu těchto jmen na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz .

Použité zdroje

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)