příjmení Kostelanský

Text dotazu

Dobrý den, chtĕl bych se zeptat na původ příjmení Kostelanský

Odpověď

Dobrý den,

původ příjmení Kostelanský je vysvětlován dvěma různými způsoby. Jedním z nich je původ v apelativu (tj. slovo obeného významu) "kostel", druhý význam je odvození od místních jmen s tímto základem, kterých je mnoho (např. Kostelec). Již v roce 1409 byl zaznamenán jistý Nicolaus dictus Kostelak de Kostelecz.

Mezi další takto odvozená příjmení patří např. Kostelák,Kostelecký, Kostelka, Kostelník, apod.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky výskytu příjmení v České republice podle stránek www.kdejsme.cz . Podle nich žije v ČR 102 mužů a 86 žen s příjmením Kostelanský/-á; nejvíce v oblastech Veselí nad Moravou, Ostrava, Frýdek-Místek či Bruntál.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* Kotík, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.05.2013 10:39

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu