příjmení Kostelanský

Text dotazu

Dobrý den, chtĕl bych se zeptat na původ příjmení Kostelanský

Odpověď

Dobrý den,

původ příjmení Kostelanský je vysvětlován dvěma různými způsoby. Jedním z nich je původ v apelativu (tj. slovo obeného významu) "kostel", druhý význam je odvození od místních jmen s tímto základem, kterých je mnoho (např. Kostelec). Již v roce 1409 byl zaznamenán jistý Nicolaus dictus Kostelak de Kostelecz.

Mezi další takto odvozená příjmení patří např. Kostelák,Kostelecký, Kostelka, Kostelník, apod.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky výskytu příjmení v České republice podle stránek www.kdejsme.cz . Podle nich žije v ČR 102 mužů a 86 žen s příjmením Kostelanský/-á; nejvíce v oblastech Veselí nad Moravou, Ostrava, Frýdek-Místek či Bruntál.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* Kotík, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.