příjmení Kořistka

Text dotazu

Dobrý večer.Ráda bych zjistila původ a význam
příjmení Kořistka. Mockrát vám děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kořistka je zdrobnělina od apelativa (tj. slovo obecného významu) "kořist", které je všeslovnaského původu. Jeho etymologický původ není zcela jasný, ovšem udává se, že se pravděpodobně jedná o staré expresivní tvoření z předpony ko- a základu, který asi souvisí s německým "rauben"= loupit.

Statistiky Ministerstva vnitra ČR na stránkách portálu Kde Jsme evidovaly ke dni 15.7.2009 164 mužů a 166 žen s příjmením Kořistka/Kořistková. Nejvíce nositelů tohoto příjmení se nachází na Opavsku, a to konkrétně 74 (www.kdejsme.cz ).