Příjmení Kořenský

Text dotazu

Dodrý den ,chtěla bych zjistit původ příjmení
Kořenský.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Kořenský je jednou z variant příjmení Kořan/Kořán, které pochází z jihočeského nářečního slova "kořán" - pro význam "kořen". Příjmení s tímto kořenem slova jsou právě odvozena z podstatného jména "kořen".

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 104 mužů a 100 žen s příjmením Kořenský/Kořenská, viz http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx .

Použitá literatura:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání druhé. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.