příjmení Korbela v Berní rule

Text dotazu

Dobrý den,
Chtěl bych vás moc poprosit o nahlédnutí do rejstříku k Berní rule a zjištění,zda se tam figuruje příjmení Korbela v lokalitě jižní čechy, obec Štěpánovice,Lomnice n.Lužnicí nebo Frahelž případně okolí. Hodlám si tento rejstřík koupit i kvůli dalším rodovým větvím a chtěl bych ověřit na tomto příjmení zda to má smysl. Jinak příjmení Korbela může být i jiným tvarem příjmení Korbel a v době po třicetileté válce by to mohlo být i Korabella čo Corabella. Předem moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v generálním rejstříku Berní ruly (ČERVENÝ, Václav. Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha : Libri, 2003. 2 sv.) je v Bechyňském kraji uvedeno šest osob s příjmením Korbel, 2 ženy s příjmením Korbelková a jeden muž s příjmením Korbelů. Z Vámi uvedených obcí ovšem nepochází ani jeden z nich. Ostatní uvedené možné tvary příjmení jsme v rejstříku nenalezli:

* Adam Korbel, (obec) Soběslav - řezník

* Bartoloměj Korbel, Hrdlořezy - sedlák

* Jan Korbel, Hodětín - sedlák

* Martin Korbel, Višňová - sedlák

* Vavřinec Korbel, Hlína, bez uvedení profese

* Vít Korbel, Chabičovice - sedlák

* Juliána Korbelková, Soběslav - koželuh

* Korbelková, Husín - statek pustý

* Václav Korbelů, Deštná - švec

Použité zdroje:

* ČERVENÝ, Václav. Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha : Libri, 2003.