příjmení "Koranda"

Text dotazu

Vážení,
rád bych se Vás zeptal, jaký je původ příjmení "Koranda". Z jakého slova je odvozeno a odkud pravděpodobně pochází, zda se jedná o české příjmení, nebo o příjmení cizí.
Slyšel jsem, že by se mohlo jednat o slovo odvozené ze slova "okorat, okorávat", ale tuto informaci nemám ničím podloženou.

Odpověď

Vážený pane Korando,

příjmení Koranda/-ová mohlo vzniknout podle knihy Moldanové, D. "Naše příjmení" několika způsoby.

1. Z osobního jména Kornel (které pochází z latinského jména Cornelius = pevný, vytrvalý).

2. Z osobního jména Konrád ( = jméno německého původu; vzniklo ze staroněmeckého Kuonrat. Což v překladu znamená smělý, odvážný rádce. U nás bylo toto jméno užíváno již od středověku.

3. A dále mohlo někde také skutečně vzniknout i ze slovesa korat, tedy tvrdnout na povrchu.

Pro zajímavost také uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo v roce 2012 v České republice 650 mužů s příjmením Koranda (s věkovým průměrem 41 let) a 659 žen s příjmením Korandová (s věkovým průměrem 45 let). Tito žili na konci roku nejčastěji v Jindřichově Hradci, Plzni či Praze.

V případě zájmu je možné další statistické údaje dohledat např. na zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo na stránkách ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Bohužel naše služba má možnost dohledávat pouze původ příjmení a jmen z lingvistického hlediska, pokud by Vás zajímalo, odkud skutečně pochází přímo Vaše příjmení (Vaši předkové), je nutné vydat se do archivů a bádat v nich.

Příjmení vznikala v průběhu několika staletí, tedy od 14. do 18. století. Neměnnost příjmení byla uzákoněna až dekretem Josefa II. v roce 1786. Před tímto datem mohlo docházet k různým pravopisným i jazykovým proměnám příjmení. Konkrétní podoby a historii používání uvedeného příjmení ve Vašem rodě je možné ozřejmit pouze genealogickým výzkumem Vaší rodové linie.

Jak přesně při genealogickém pátrání postupovat Vám mohou poradit následující publikace a zdroje:

* MAKOVSKÝ, Vladimír. Hledáme své předky : na pomoc začínajícím badatelům. Velké Meziříčí : Jupiter Club, 2010. ISBN 978-80-85089-07-3.

* PETERKA, Josef. Cesta k rodinným kořenům aneb Praktická příručka občanské genealogie. Praha : Libri, 2006. 137 s. ISBN 80-7277-307-0.

* SVOBODA, Vladimír. Minimum o rodokmenu. Praha : Olympia, 1998. 78 s. ISBN 80-7033-549-1.

* ŘÍČAŘ, Kristoslav. Občanská genealogie. Praha : IZ, 2000. 136 s. ISBN 80-240-1080-1.

* MAREČKOVÁ, Marie. Příručka praktické genealogie : jak sestavit rodokmen. Praha ; Litomysl : Paseka, 2005. 193 s. 80-7185-769-6.

* ŘÍČAŘ, Kristoslav. Úvod do genealogie : kdo jsou moji předkové a odkud přišli? Praha : Horizont, 1995. 94 s. ISBN 80-7012-082-7.

* Genea: http://www.genea.cz/

Popřípadě je možné nechat si rodokmen zpracovat profesionálními genealogy.

Zdroje:

* http://www.nasejmena.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přepracované a dopl. vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.