příjmení Konrád

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se dozvěděl,odkud pochází příjmení Konrád a z jakého základu vzniklo.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Konrád bylo odvozeno z křestního jména. Jedná se o jméno německého původu, které vzniklo složením slov kûoni = odvážný a rât = rada. Toto křestní jméno u nás bylo užíváno již ve středověku.

Ke konci roku 2015 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru „Naše jména“  675 mužů a 684 žen s příjmením Konrád/Konrádová. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz.

Použité zdroje

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* Naše jména: www.nasejmena.cz