příjmení Kolda/ Koldová

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na původ a historii příjmení Kolda/Kodlová.
Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kolda/ Koldová vzniklo z osobního jména Mikoláš. Jméno Mikoláš vzniklo z řeckého Nikolaos = vítězný mezi lidem. Změna počátečního N na M byla asi vlivem jména Michal.

Pro zajímavost také uvádíme, že dle statistik ze severu www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2012 v České republice 524 mužů s příjmením Kolda ( s věkovým průměrem 42 let) a 555 žen s příjmením Koldová (s věkovým průměrem 44 let). Nejčastěji pak tito žili v Praze, Jihlavě a Českých Budějovicích. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Zdroje:

* www.nasejmena.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přepracované a dopl. vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.