příjmení Kolaja, Bělovský, Přerovský

Text dotazu

Dobrý den. Prosím o vysvětlení původu příjmení Kolaja a Bělovský. Přerovský - pravděpodobně odvozeno od Přerova, zde prosím, zda by se daly najít nějaké zajímavosti nebo podrobnosti o tomto příjmení.
Moc děkuji a přeji krásný den,

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Bělovský je odvozeno od základního příjmení "Běl", které vychází z přídavného jména bílý. Slovo "běl" se užívá i jako název pro bílou mouku a v staročeštině i pro sádlo a slaninu. Existuje i forma příjmení "Běla" a toto je současně známé i jako ženské křestní jméno, nebo název pro bílý hovězí dobytek, či housku. Nakolik má tedy příjmení Bělovský svůj základ v "Běl", je možné předpokládat, že jeho původní nositel by buď výrazně světlé barvy vlasů a kůže, nebo byl přívlastek ve vhodné podobě spojován s jeho profesí např. mlynář.

Příjmení Kolaja se vyvinulo z moravského nářečí, přesněji z tamějšího pojmenování "kolaja", což je drážka, kterou běží kolo, nebo jinak - kolej. Je to však současně název ptáka - Čejky chocholaté (Vanellus vanellus). Jiné příjmení s totožným původem jsou třeba Kolajík a Kolajta.

Z dostupných zdrojů (uvedeny níže) můžeme potvrdit, jak jste již uvedli, že příjmení Přerovský je původem odvozeno od místního názvu Přerov. Přerov je město s dlouholetou historií a jeho název se váže až k praslovanštině, ve které slovo "přerov" původně označovalo příkop, tůň, bažinu, nebo stojatou vodu.

Vzhledem k dostupným a využitým zdrojům, se nám v této chvíli nepodařilo najít o příjmení Přerovský víc podrobností, pro zajímavost tedy alespoň uvádíme statistiky příjmení podle webových stránek www.kdejsme.cz a podle Ministerství vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx. Z dohledaných informací žije na území České republiky v současnosti s příjmením Přerovský 233 mužů a 226 žen, z toho nejvíc jich bydlí v okolí měst Praha, Slavkov u Brna, Šlapanice, Uherské Hradiště, Židlochovice, Olomouc, Bučovice, Karviná, Říčany, Černošice, Veselí nad Moravou, Vyškov a Hradec Králové. Jejich průměrný věk je 39 let.

Použité zdroje:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.

* Profous, A. a kol.: Místní jména v Čechách: jejich vznik, původ, význam a změny. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960.