příjmení "Knížek"

Text dotazu

Sdělte původ příjmení "Knížek".

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Knížek/ Knížková vzniklo jako zdrobnělina od slova kníže.

Pro zajímavost ještě uvádíme, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, žilo v roce 2010 v České republice 895 osob s příjmením Knížek/ Knížková a v roce 2011 zde již žilo jen 888 osob s tímto příjmením. Z toho pak 413 mužů a 475 žen. Nejčastěji pak v Praze, Pardubicích, Jičíně či Mladé Boleslavi a dalších.