příjmení Klančík

Text dotazu

Prosím o sdělení původu příjmení Klančík, do r. 1918 Klancznik. Pravděpodobně z Polska

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Klančík, Klančíková vzniklo jako zdrobnělina z apelativa glanc = blýskavá ruda; někdy také z apelativa klanec = rokle.

Pro zajímavost ještě uvádíme, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz žilo v roce 2011 v ČR 37 osob s tímto příjmením. Z toho 20 mužů a 17 žen. Nejčastěji pak v Lovosicích, Frýdku - Místku, Praze či Ústí nad Labem.

Zdroje:

* http://www.kdejsme.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)