Příjmení Kis

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jaký je význam a původ mého příjmení - Kis.
Mockrát děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kis se nám v knihách nepodařilo dohledat, nejbližší podoba je Kisch, Kiš - z místního jména Chýše u Žlutic, německého Chiesch, dříve Kisch, Kysch (1505); též z maďarského kis = malý.

Leda, že onen maďarský původ by mohl být brán v úvahu.

Nenašli jsme ani variantu Kys. Pokud se o etymologii příjmení podrobněji zabýváte, zkuste se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html), zde by Vám odborníci měli dát přesnější odpověď.

V případě zájmu o statistiky četnosti výskytu příjmení v ČR se můžete podívat na stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php

Použité zdroje

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.01.2016 13:04

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu