Příjmení Kinc

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal, jaký původ má příjmení Kinc.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kinc je odvozeno z osobního jména Künzel, taktéž se lze setkat se zdrobnělým OJ Kunz z Kunrad. Všechna tato jména souvisí s OJ Konrád, které je německého původu (ze staroněmeckého Kuonrat) a znamená "smělý rádce".

Pro zajímavost Vám uvádíme statistické údaje příjmení v ČR podle stánek www.kdejsme.cz.  V ČR žije 129 mužů a 141 žen s příjmením Kinc/-ová, nejvíce v okolí Bystřice nad Pernštejnem, Brna, Tišnova, Boskovic, Nového Města na  Moravě či Tábora.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

 * Knappová, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl. Praha: Academia, 2010. 783 s. ISBN 978-80-200-1888-5. Dostupné také z: http://eknihy.nkp.cz/search/handle/uuid:e3fd7f62-e38d-11e0-bfc3-001e4ff27ac1.