příjmení Keclík a Štícha

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych zjistit původ a význam příjmení Keclík a Štícha.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Keclík má základ v příjmení Kec, které pochází z německého Götz a to z něm. osobního jména Gottfried = boží mír. Dalším výkladem možného původu příjmení je apelativum (tj. slovo obecného významu)kec = hustá kaše, buchta.

Příjmení Štícha bylo zachyceno již ve 14 století, konkrétně r. 1366 je uváděn Štěpán Štiecha, později Štícha. Příjmení pochází z osobního jména Štěpán, které pochází z řeckého osobního jména Stefanos = ověnčený, vítěz; u Olomouce a Litovle se používá slovo štěpán ve významu křížala.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky četnosti výskytu příjmení v České republice dle stránek www.kdejsme.cz. V ČR žije cca 223 mužů a 241 žen s příjmením Keclík/-ová; nejvíce v oblastech Písku, Prahy, Olomouce a Brna. Dále v ČR žije 282 mužů a 304 žen s příjmením Štícha/-ová, nejvíce v oblastech Prahy, Českých Budějovic či Kutné Hory.

Použitá literatura:

Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.