příjmení Kabourek

Text dotazu

Jaká je historie přijmení Kabourek?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kabourek/ Kabourková má stejný základ jako příjmení Kába, které vzniklo z osobního jména Gabriel ( z hebr. gabri él = muž boží či Bůh je
silný) či také může být toto příjmení odvozeno od slova kabonit se, kabous, kabiti se, kabousit se = mračit se.

Pro zajímavost uvádíme, že ke dni 31. 1. 2010 žilo, podle statistik ze serveru kde jsme: www.kdejsme.cz, v České Republice 660 osob s příjmením Kabourek/ Kabourková. Z toho 330 mužů a 330 žen. Najčastěji pak v Domažlicích, Praze, Českých Budějovicích či Plzni.

Zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)) *MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : VLADIMÍR TAX AZ KORT, 2002. ISBN 80-238-8173-6.
*KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze :
Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)
* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz/