Příjmení Jelínková

Text dotazu

Dobrý den, studuji na VŠ a do své seminární
práce bych potřebovala zařadit a zpracovat etymologický význam svého
příjmení Jelínková.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku jsem čerpala z publikace Jména tajemství zbavená, cituji:

"JELÍNEK (="menší Jelen" anebo "kolouch?)
15. nejrozšířenější příjmení. Příjmení Jelínek může patřit do kategorie jmen "podle vlastností tělesných a duševních": snědá barva, případně skvrny na kůži a v mnoha případech , pokud šlo o městské prapředky, také "podle bydliště", protože žili v domě se znamením - ne třeba zrovna jelínka, ale jelena. ... Podle "jelínka" by se pojmenování "Jelínek" mohlo týkat lidí milých až roztomilých, nikoho neohrožujících (vždyť nebezpečné parohy jim teprve narostou), mírných, klidných, jen někdy trochu dovádějících. "

Zdroj:
Mates, Vladimír, 1933-. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vladimír Mates. Vyd. 2. Praha : Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.